Strzelania dynamiczne

strzelnictwo_dynamiczne_1

Strzelectwo dynamiczne jest szeroko pojętym określeniem. Na pewno można wyróżnić parę cech, które są nieodzownym elementem strzelectwa dynamicznego. Jak sama nazwa wskazuję wszelkie konkurencję noszące miano dynamicznych i odbywają się w ruchu. Strzelec w zależności od budowy toru ma za zadanie pokonać tor ostrzeliwując wskazane cele, które mogą być papierowe jak i metalowe. Jeżeli chodzi o postawy strzeleckie to mogą być one wymuszone lub dowolne także kto najsprawniej i najcelniej pokona tor ten wygrywa. Jak te tory wyglądają ? Wszystkie tory w konkurencjach dynamicznych tak naprawdę są tworzone wedle wyobraźni budującego jednak najważniejszą cechą tych torów jest to , że muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, o bezpieczeństwie napiszemy sobie później. Często tory do konkurencji dynamicznych są budowane tak aby strzelec wykazał się na nich sprawnością fizyczną jak i techniczną podczas oddawania strzałów do różnorakich celi. Możemy się spotkać z różnymi przesłonami, oknami przez które musimy ostrzelać grupę celi, drzwiami przez które musimy przejść. Pomysłowość w tworzeniu tego typu torów jest nieograniczona jeżeli zachowujemy względy bezpieczeństwa przy ich budowie. Często na torach dynamicznych możemy się spotkać z dodatkowymi elementami np. walizka, którą musimy trzymać w ręce podczas strzelania. Kolejnie pytanie jakie możecie sobie zadać to:

Jakie konkurencje odbywają sie w strzelaniu dynamicznym ? Czy z jakiej broni strzela się na takich torach ?

Jeżeli chodzi o zakres konkurencji to również jest on nieograniczony. Na lokalnych krakowskich zawodach najczęściej można się spotkać z konkurencjami typu : karabin wojskowy + pistolet w klasie Standard lub Open , pistolet bojowy + strzelba oraz strzelba taktyczna lub sam pistolet bojowy. Wszystkie wymienione konkurencje cechują się właśnie tą dynamicznością czyli strzelec startujący w takich konkurencjach musi np. z pomocą karabinu i pistoletu pokonać wskazany tor lub z pomocą samego pistoletu albo pistoletu ze strzelbą. Oczywiście łączenie rodzajów broni w danej konkurencji również jest dowolne. W Polsce jak i na całym świecie są organizowane zawody typu 3 Gun czyli jak sama nazwa wskazuje tor jest pokonywany z pomocą pistoletu, karabinu oraz strzelby.

O co chodzi z tym Standard lub Open ? Krótko tłumacząc, niektóre konkurencje są podzielone na klasy sprzętowe. Klasa sprzętowa Standard cechuje się tym, że broń strzelca w danej konkurencji może być tylko wyposażona np. w mechaniczne przyrządowy celownicze czyli zakazane jest używanie wszelkiego rodzaju przyrządów optycznych typu : kolimator, luneta lub celownik holograficzny. Jednak nie tylko określona grupa przyrządów jest zakazana, może to być również wszelkiego rodzaju oprzyrządowanie typu: celownik laserowy lub latarka albo dwójnóg zwany Bipodem. Co do klasy Open jak sama nazwa wskazuje broń może być wyposażona w różnego rodzaju akcesoria jak kolimatory, lunety, dwójnogi, celowniki laserowe itp. W pewnym sensie nie ma żadnych ograniczeń ale dlaczego w pewnym ? Ponieważ każdy z organizatorów zawodów dynamicznych może modyfikować te ograniczenia sprzętowe na potrzeby własnych zawodów. Jeżeli są to zawody typu 3 Gun lub IPSC należy dodać, że takie zawody cechują się własnymi przepisami odnośnie bezpieczeństwa jak i klas sprzętowych, jednak bardziej szczegółowo opiszę to później.

Oczywiście czasami trudno wyobrazić sobie tego typu konkurencję, dlatego przygotowaliśmy dla Was drodzy strzelcy parę filmów i zdjęć z tego typu zawodów, które są organizowane na Krakowskiej Strzelnicy – Pasternik.

Zobacz film

20151002_163957 20150813_182007 20150725_121036


Portal ten jest tworzony z myślą o Was drodzy strzelcy, dlatego z miła chęcią odpowiemy na Wasze pytania, które z czasem mogą utworzyć pewnego rodzaju kompendium. Zachęcamy do wysyłania pytań na adres emailowy i obiecujemy sprostać Waszym problemom lub pytaniom.

Autor: CZ Shooter